Nazwa kolekcji: Chóry - dokument filmowy

Liczba obiektów w kolekcji: 2

Pochodzenie: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach

Data kolekcji: 1987-2013

Adres kolekcji: https://rzeki-czasu.pl/kolekcja/61/chory-dokument-filmowy

Od wielu pokoleń przejawem lokalnej kultury na ziemi obornickiej jest organizowanie grup śpiewaczych.  Po 1945 roku kontynuowano w Obornikach tradycję krzewienia kultury muzycznej w różnych środowiskach. Lata 50/60 owocowały odbywajacymi się często tzw. zjazdami śpiewaczymi –  dzisiejsze festiwale. Chór im. B. Dembińskiego wystąpił m.in. w ramach "Koncertu Muzyki Słowiańskiej" w kwietniu 1950 roku w auli Liceum w Obornikach. Wówczas dyrygentem zespołu był Józef Kowalczyk a jego prezesem Witold Thiel. Dużo ciekawych szczegółów dotyczących tego okresu znajdujemy w kolekcji pt. : Obornicka kultura powojenna w albumie Romana Gierki.
Wielką późniejszą kartą obornickich tradycji śpiewaczych były zespoły chóralne prowadzone przez Józefa Czypka. Już w drugiej połowie lat 70-tych w Liceum Ogólnokształcącym w Obornikach działalność podjął chór licealny, który po paru latach dobrych występów przyjął nazwę "Pro Musica". Zespół tworzyli głównie absolwenci obornickiego LO a poziom artystyczny konsekwentnie podnosił dyrygent  Józef Czypek.

Materiały kronikarskie przybliżają szczegółowo działalność tej formacji, stanowiąc "wstęp" do dalszych pięknych kart obornickiej chóralistyki.  Cantilena - Stowarzyszenie Chór Mieszany od wielu dekad koncertując w kraju i za granicą, jest stałą wizytówką naszej społeczności i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Doskonałym przykładem pielęgnowania naszych śpiewaczych tradycji jest również nieco młodszy stażem Chór Con Brio. Kolekcje dokumentacji udostępniane dla naszego archiwum mają charakter wycinkowy i są rozwojowe.