Liczba obiektów w zbiorach: 18740

Doktor Kazimierz Ulatowski

30 kwietnia 2024


Doktor Kazimierz Ulatowski urodził się 4 listopada 1886 roku w Małachowie-Wierzbiczanach w gminie Witkowo. W latach 1905-1908 studiował medycynę na Uniwersytecie Kijowskim i Lwowskim, gdzie w 1913 roku otrzymał dyplom doktora wszech nauk lekarskich. W 1915 roku  zostaje zesłany do Permskiej Guberni na Uralu, gdzie organizuje szpital dla chorych na tyfus plamisty, po czym zostaje wyznaczony na lekarza kolejowego w Irkucku na Syberii, gdzie do 1921 r. stara się nieść pomoc potrzebującym ratując często ludzkie życie. W 1922 roku został powołany na stanowisko Komendanta Szpitala dla Repatriantów w Dubnie na Wołyniu, równocześnie pełniąc obowiązki Lekarza Naczelnego Ubezpieczalni Społecznej.

W 1924 roku został wybrany na Naczelnika Polskiego Towarzystwa Sportowego „Sokół” w Dubnie.

W 1935r. przenosi się z rodziną do Poznania i w 1936 zostaje naczelnym lekarzem Ubezpieczalni Społecznej

w Szamotułach. Do Obornik przyjeżdża w 1937 r. i  pełni funkcję Lekarza Naczelnego i Kierownika Poradni Sportowej.

Z chwilą wybuchu wojny zostaje ewakuowany z aktami do Kutna, gdzie przez trzy miesiące jest komendantem Szpitala Wojskowego dla rannych a następnie pracuje w Szpitalu Powiatowym w Gostyninie. We wrześniu 1944 r. zostaje aresztowany i skazany na trzy miesiące więzienia za opór władzy niemieckiej i nadmierną opiekę nad polskimi pacjentami.

Po zakończeniu wojny wrócił z rodziną do Obornik i ponownie objął stanowisko Lekarza Naczelnego Ubezpieczalni Społecznej oraz Kierownika Poradni dla Matki i Dziecka. Pracował także, jako lekarz w Szpitalu Powiatowym i w Przychodni Obwodowej w Obornikach. W latach 1954 - 1961 pełnił funkcję Prezesa Oddziału Powiatowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża był do śmierci (18 marca 1962 r.)

Najwyższymi wartościami dla niego były: życie, zdrowie i godność każdego człowieka.

Całe jego życie było przykładem wielkiego humanitaryzmu. Za pracę zawodową został odznaczony: dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Odznaką za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.

Za działalność społeczną, jako działacz PCK, był odznaczony Honorową Odznaką PCK III i II stopnia.

 

 

 

 

Przejdź do kolekcji.

Wstecz

Dofinansowano ze środków Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmina Oborniki
Copyright © 2017  |  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. A. Małeckiego
Logo Mykk