Liczba obiektów w zbiorach: 13023

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1977 r.

18 października 2021


W okresie poprzedzającym peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

w parafiach dekanatu obornickiego wspominamy uroczystości z roku 1977.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (Jasnogórskiej/Czarnej Madonny) – wizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, znajduje się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie (opieka Paulinów), jest uważany za cudowny i jest otoczony szczególnym kultem religijnym wiernych kościoła rzymskokatolickiego oraz cerkwi prawosławnej. Z kolei Kopia jasnogórskiej ikony peregrynuje od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach. Idea ta zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali "Matko, przyjdź do nas". Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, przedstawił prymas Stefan Wyszyński po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956. W 1957 został wykonany stosowny duplikat. Namalował
go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich diecezji i parafii zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu KEP. W maju 1957 kopia ta została poświęcona w Rzymie przez papieża Piusa XII. W święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze (w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia) nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej.

Grupa kolekcji została przygotowana na podstawie zdjęć z peregrynacji w roku 1977 przyniesionych przez mieszkańców Obornik jako pokłosie ogłoszenia publicznego.

Wszystkim, którzy zdjęcia udostępnili DZIĘKUJEMY !

Inicjatorami zebrania i udostępnienia zdjęć są grupa SAVETHEDATE oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy  im. Antoniego Małeckiego w Obornikach.

 

 

 

Przejdź do grupy kolekcji

Wstecz

Dofinansowano ze środków Ministra
Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmina Oborniki
Copyright © 2017  |  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. A. Małeckiego
Logo Mykk